Coraz więcej wiatraków

Kasia

Jednym z podstawowych problemów ochrony środowiska jest zbyt duże wydobycie nieodnawialnych surowców. Gdy wykorzystamy cały węgiel i ropę naftową po prostu zabraknie nam materiałów, które moglibyśmy „przerobić” na energię. Oczywiście znane są alternatywne metody uzyskiwania energii elektrycznej. Jedną z nich są elektrownie wiatrowe. Coraz większa liczba wiatraków pojawia się na świecie, a także w naszym kraju.

Elektrownie wiatrowe mają też tę ogromną zaletę, że nie zanieczyszczają środowiska. Nie emitują szkodliwych substancji ani do powietrza, ani do wód gruntowych. Nie stanowią też zagrożenia podczas ewentualnej awarii, co ma miejsce w przypadku elektrowni atomowych. Powstawanie kolejnych wiatraków powszechnie uważa się za właściwy trend i póki co niewiele jest argumentów przeczących się tej tezie. Te, które się pojawiają są jednak bardzo ciekawe. Jak brzmią głosy krytyków?

Pierwszym argumentem przeciw elektrowniom wiatrowym jest brak samowystarczalności takiego rozwiązania. Oznacza to, że sam wiatrak nie jest w stanie zastąpić tradycyjnej elektrowni węglowej. Dzieje się tak dlatego, że elektrownia wiatrowa może działać dopiero wtedy, gdy wcześniej skrzydła wiatraka zostaną sztucznie rozpędzone, a do tego potrzebna jest energia uzyskana „starymi” metodami. Poza tym elektrownie wiatrowe mają niekorzystny wpływ na środowisko w procesie produkowania wiatraków.

Godny uwagi jest też fakt, że ogromne skrzydła wiatraków – choć nie emitują szkodliwych substancji – mają znaczący wpływ na otoczenie. Wpływ ten nie jest do końca zbadany, przeciwnicy elektrowni wskazują jednak chociażby zagrożenie w postaci hałasu nisko-częstotliwościowego. Obracający się wiatrak produkuje dźwięki niesłyszalne dla naszych uszu, mające jednak prawdopodobnie wpływ na organizm człowieka oraz innych żywych stworzeń. Poza tym energie wiatrowe produkują stosunkowo niewiele energii elektrycznej. Na tyle mało, że zasilenie za ich pomocą całego kraju, oznaczałoby przeznaczenie pod teren elektrowni kilkunastu procent powierzchni kraju, co jest rozwiązaniem absurdalnym.

Dawniej elektrownie wiatrowe jawiły się jako przyszłość energetyczna dla naszego globu. Dziś coraz częściej mówi się o ich wadach. Aktualnie jednak niełatwo przesądzać o ich szkodliwości albo efektywności. Potrzebne są kolejne badania i kolejne dyskusje.

HARPER HYGIENICS nawigacja.city-traffic.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Zielone partie w Polsce

W większości krajów europejskich, partie o charakterze ekologicznym cieszą się dużą popularnością, a ich przedstawiciele zasiadają najczęściej w parlamencie. Inaczej jest jednak