Media i rządy państw, w kontekście ochrony środowiska, od dłuższego czasu trąbią o zmianie klimatu. Każdy o tym słyszał, jedni się przejmują, inni nie zwracają na to uwagi. Czy rzeczywiście klimat zmienił się aż tak, że powinniśmy zacząć się martwić? Należy zacząć od wyjaśnienia samego pojęcia. Klimat to zbiór wszelakich zjawisk pogodowych, które miały miejsce w przeciągu iluś lat, od kilkudziesięciu do kilku milionów. Na jego zmianę wpływ ma wiele czynników, między innymi: aktywność Słońca, obecność gazów cieplarnianych w atmosferze czy erupcja wulkanów.
Warto dodać, że klimat zmienia się tak naprawdę od samego początku istnienia planety. Stąd mieliśmy kiedyś do czynienia z epokami lodowcowymi. Obecnie, w kontekście zmian, mówi się o globalnym ociepleniu. W ciągu ostatnich stu lat temperatura powierzchni Ziemi wzrosła o 0,75°C. Według naukowców proces ten będzie dalej się pogłębiał.
Naturalne czynniki wpływające na zmianę klimatu można zauważy, tak naprawdę obserwując zmiany na przestrzeni wielu milionów, a nawet miliardów lat. Dużą rolę odgrywa tu człowiek i jego działalność. Od momentu rewolucji przemysłowej aż do teraz poziom emisji dwutlenku węgla wzrósł niesamowicie. To właśnie tutaj upatruje się główną przyczynę zmian klimatu. Nie należy zapominać, że pomimo tego, iż poziom emisji CO2 z udziałem człowieka jest niezwykle mały w porównaniu do tego pochodzącego ze źródeł naturalnych, to jednak właśnie nasza działalność ma kolosalny wpływ na zmiany.
Cykl węglowy ma na celu zrównoważenie poziomu CO2 , jednak jego dodatkowa i na dodatek stale rosnąca ilość, spowodowana działalnością człowieka utrudnia ten proces. Z tego też powodu państwa promują obecnie gospodarkę niskoemisyjną.