Konferencje ekologiczne każdorazowo zrzeszają setki, a nawet tysiące polityków, naukowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz dziennikarzy. Spotkania tego typu mają na celu analizę zaistniałej sytuacji, prognozowanie przyszłych zmian, a także planowanie jak odwrócić proces pogarszania się stanu środowiska. Pierwsza tego typu konferencja odbyła się w 1972 roku w Sztokholmie.
Miała ona kluczowe znaczenie, gdyż to właśnie tam sporządzono podstawy dotyczące prawa ochrony środowiska. W 1995 roku, w Berlinie odbyła się konferencja poświęcona zmianom klimatycznym. Jednakże z powodu zbyt wolnego wprowadzania w życie aktów normatywnych, konieczna była dwa lata później konferencja w Kioto.
Podczas niej, doszło prawie do załamania się negocjacji. Państwa nie mogły uzgodnić wspólnego progu, dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Większość przedstawicieli ze 161 krajów odrzuciła żądania Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.
W końcu ustalono, że stopień redukcji gazów będzie zależeć od możliwości każdego państwa. Obecnie, co roku odbywają się mniejsze i większe konferencje dotyczące ekologii. Nie mają one takiego znaczenia, jak te o charakterze międzynarodowym, ale są dobrym polem do dyskusji na temat przyszłości naszej planety.
W 2013 roku bardzo ważna konferencja miała miejsce w Warszawie. Szczyt Klimatyczny zgromadził na Stadionie Narodowym ponad 12 tysięcy uczestników, w tym około190 delegacji rządowych, liczne instytucje międzynarodowe, organizacje pozarządowe i przedstawicieli mediów. Według opinii uczestników, konferencja była dużym sukcesem organizacyjnym.