Polska a zmiany klimatu

eko

Zmiany klimatu można zaobserwować od jakiegoś czasu także w Polsce. Porównując stan pogody na przestrzeni kilkudziesięciu lat, widoczne są znaczne różnice. Przede wszystkim, rzadko pojawiają się, kiedyś tak częste, wiosenne powodzie powodowane roztapianiem się śniegu. Nie mamy już też do czynienia z zamarzaniem Bałtyku.

Zamiast tego od kilku lat można zauważyć częste fale upałów, gwałtowne ulewy, burze, a nawet trąby powietrzne. Zimy nie są już tak ostre jak kiedyś, za to lata stają się coraz bardziej upalne. Naukowcy prognozują, że w najbliższym wieku, temperatury mogą wzrosnąć o około 4-5°C. Latem możemy mieć do czynienia nawet z 40-stopniowymi upałami.

Zimą zaś, temperatura nie spadnie poniżej 0°C i będzie się charakteryzować silnymi opadami deszczu. Generalnie nasz klimat upodobni się do tego, który obecnie panuje w Hiszpanii czy Grecji. Z jednej strony brzmi całkiem dobrze, aczkolwiek trzeba liczyć się ze skutkami w postaci silnych trąb powietrznych, nowych chorób zakaźnych i nowych gatunków szkodników. Sporym zagrożeniem jest ryzyko wzrostu poziomu morza, który doprowadzi do zalania miast położonych na wybrzeżu.

Zmiana klimatu będzie wymagać od nas także zmiany nawyków żywieniowych. Taka a nie inna pogoda wymusi wydłużenie się okresu wegetacyjnego roślin, co sprawi, że uprawę niektórych z nich trzeba będzie ograniczyć. Wszystko to pociągnie za sobą ogromne koszty, które polska gospodarka będzie musiała ponieść. Naukowcy nie żartują, warto więc potraktować sprawę poważnie i skupić się na tym, aby zapobiec dalszym zmianom klimatu.

biuro księgowe poznań http://sklep.arbix.pl/42-kalka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Elektrownie atomowe

Nazwa miejscowości Fukushima nieodmiennie kojarzyć się będzie z dyskusją na temat zasadności budowania elektrowni atomowych. Uzyskiwanie energii z rozszczepianych atomów ma wiele zalet. Największym plusem jest ekonomiczność takiego rozwiązania. Elektrownie atomowe produkują znacznie więcej energii, niż inne elektrownie bazujące na odnawialnych źródłach. Niestety katastrofa w Fukushimie uwydatniła największą wadę tego […]