Problem z dostawą energii na świecie jest jednym z najważniejszych, zajmujących obecnie Unię. Celem jest wzrost efektywności energetycznej o 20% oraz o 20% większy udział energii odnawialnej, a w efekcie powstanie gospodarki niskoemisyjnej do 2050 roku.
Tego typu gospodarka będzie się charakteryzować główną rolą energii elektrycznej. Dzięki temu prawie całkowicie zaniknie emisja dwutlenku węgla, co poskutkuje polepszeniem się stanu klimatu.
Wymaga to jednak od państw członkowskich i nie tylko, przestawienia się na wykorzystanie źródeł odnawialnych w gospodarce, co nieraz nie jest łatwym wyzwaniem. W Polsce również zaleca się wymianę pieców na te bardziej ekologiczne.
Wszystko po to, aby dostosować się do wymogów Unii. Obecnie nowoczesna i zarazem ekologiczna technologia jest dosyć droga, aczkolwiek z czasem zwiększy się jej konkurencyjność, a ceny staną się przystępne.
Zwiększenie efektywności energetycznej będzie skutkować obniżeniem kosztów energii, co dla społeczeństwa jest niewątpliwie dobrą wiadomością. Wszystko to wpłynie również na jakość transportu publicznego, gdyż inwestycje w nowe technologie przyczynią się do polepszenia sprawności i wydajności pojazdów.
Zmiany energetyczne mają dokonać się także w budownictwie. Od 2021 roku nowo powstające obiekty mają charakteryzować się minimalnym wykorzystaniem energii.
Już dziś państwa członkowskie zaostrzają reguły i normy. W budownictwie również stosować będzie się energię elektryczną i odnawialną, co pozwoli nie tylko zmniejszyć koszty, ale także przyczyni się do polepszenia stanu zdrowia mieszkańców.