Unia Europejska realizuje program ochrony środowiska za pomocą strategii „Natura 2000”. Zawarte w niej niezwykle surowe zasady mają przyczynić się do ochrony obszarów zielonych oraz gatunków zagrożonych wyginięciem. Zwraca się też uwagę na oszczędne, ale zarazem efektywne wykorzystywanie zasobów naturalnych naszej planety, takich jak woda, drewno, czy metale. Zachęca się obywateli, przedsiębiorstwa i firmy do racjonalnego gospodarowania nimi.
Istotne jest też odpowiednie segregowanie odpadków, tak aby mogły być one użyte ponownie. Celem jest zapewnienie mieszkańcom czystej, zdatnej do picia wody, polepszenie jakości powietrza oraz usunięcie szkodliwych skutków chemikaliów. Konieczne jest więc, aby gospodarki wszystkich państw świata włączyły się w działania, które mają poprawić stan naszego środowiska. Od tego zależy bowiem życie obecnych jak i przyszłych pokoleń.
Unia Europejska postuluje więc realizację planów zrównoważonego rozwoju. Warto pamiętać, że dbanie o naturę nie leży tylko w gestii stowarzyszenia. Podpisywane są liczne konwencje z państwami trzecimi odnośnie ochrony środowiska, bowiem tylko działania kompleksowe mogą przynieść zamierzony efekt. Unia Europejska w swoich planach uwzględnia wykorzystanie energii elektrycznej oraz pochodzącej ze źródeł odnawialnych, jako tych, które nie szkodzą środowisku naturalnemu.
Liczne programy oraz strategie rozwoju, takie jak „Europa 2020” mają na celu poprawienie obecnego stanu środowiska. Niezbędna jest tu jednak inicjatywa i aktywność obywateli, od których tak naprawdę zależy sukces całej koncepcji.