W większości krajów europejskich, partie o charakterze ekologicznym cieszą się dużą popularnością, a ich przedstawiciele zasiadają najczęściej w parlamencie. Inaczej jest jednak w Polsce. Na dobrą sprawę na arenie politycznej funkcjonuje raptem kilka partii o minimalnym poparciu, które uniemożliwia im wejście do parlamentu.
Jaka jest przyczyna tak niskiej popularności partii ekologicznych w Polsce? Głównym problemem jest słaba świadomość ekologiczna Polaków. Pomimo zachęty ze strony rządu, wytycznych Unii Europejskiej i wzmożonej edukacji, większość z nas nie interesuje się zbytnio tym tematem. Często pozostajemy obojętni na problemy środowiska, nie zdając sobie sprawy jak wielki wpływ ma to na nasze życie.
Znacznej części Polaków, ekolodzy kojarzą się również w sposób dosyć pejoratywny. Niestety, trzeba przyznać, że sami sobie na to zapracowali. Obecnie w Polsce funkcjonują trzy partie ekologiczne: Partia Zielonych, Zieloni i Partia Zielonych Rzeczypospolitej Polskiej.
Mają one w zasadzie bardzo podobny program. Skupiają się na równości płci i szans, gospodarce wolnorynkowej uwzględniającej potrzeby ekologiczne, ochronie środowiska i zrównoważonym rozwoju. Mają charakter pacyfistyczny i proekologiczny.
Pomimo dosyć ciekawego i w niektórych przypadkach opartego na nowoczesnej lewicy programu, partiom ani razu nie udało się wejść do struktur parlamentarnych. Nawet próby stworzenia koalicji z partiami podobnymi programowo nie zapewniły im sukcesu. Partie ekologiczne mogą liczyć tylko na to, że zmieni się świadomość Polaków, którzy poważniej spojrzą na problemy środowiska.