Do metali szlachetnych, które występują jako surowiec naturalny w przyrodzie zaliczamy: złoto, srebro i platynę. Złoto i platyna są minerałami rzadkimi i dość trudnymi w wydobyciu. Srebro jest bardziej pospolite. Największe złoża złota występują w RPA, w okolicach Johannesburga, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz w Rosji – na Kołymie i Uralu. Złoto jest wykorzystywane do produkcji monet, ma szerokie zastosowanie w medycynie i stomatologii.
Złoto jest obecne również w produkcji elektronicznej ze względu na dobre przewodnictwo. Co prawda przewodnictwo srebra i miedzi jest wyższe, ale nie są one tak odporne na korozję. Specjalnie przygotowane złoto jest wykorzystywane również podczas eksperymentów nuklearnych. Przez długi czas gospodarka światowa opierała się na dominacji dolara. Obecnie pojawiają się głosy, że w najbliższych dziesięcioleciach możliwy jest powrót do złota jako gwaranta stabilizacji światowej gospodarki.
Do tych głosów przychylają się Chiny, które są jedną z najbardziej rozwijających się gospodarek światowych. Dość szybko może się okazać, że złoto jako surowiec naturalny odzyska swoją pozycję. Podobnemu ożywieniu uległo wydobycie srebra. Srebro jest surowcem bardzo kowalnym, co umożliwia dowolne rozciąganie i kształtowanie go. Największe zasoby srebra znajdują się w Meksyku, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych.
W naszym kraju również można spotkać złoża srebra. Najrzadszym surowcem szlachetnym jest platyna. Na początku była używana głównie przy produkcji biżuterii. Obecnie sprawdza się w branży chemicznej oraz przy produkcji sprzętu komputerowego. Utrzymująca się wysoka cena platyny jest spowodowana niewielkim wydobyciem tego surowca.
.